19 Eylül Gaziler Günü saat 09:30 da Atatürk  anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı.Çelenk koyma programı İnebolu kaymakamı,Doğanyurt Kaymakam  V. Sayın A.Atakan  ATASOY,Belediye Başkanı Ahmet KAYA ,daire amirleri ve gazilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.
    Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Merkez Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Kd. Çvş. Rıdvan ÖZKAN tarafından gerçekleştirildi.Daha sonra Kaymakam ATASOY gazilerimizi makamında ağırladı.
      Kaymakam ATASOY 19 Eylül Gaziler Günü mesajında; "Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen, Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan, son olarak da 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminde, canlarını verip, o yüce makama ulaşan şehitlerimiz ve gazilerimiz, ülkemizin gurur kaynağı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan  abideleridir.
      Bizler millet olarak, vatanına ve milletine karşı duyduğu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getiren gazilerimize ve şehitlik mertebesine ulaşmış olan vatan evlatlarına karşı yapılacak olan en anlamlı teşekkürün, onların bizlere emanet ettiği devletimize, bayrağımıza  ve her geçen gün gelişen demokrasimize sahip çıkmak olduğunun bilinci içerisinde olarak,  bu bilinci bizden sonraki nesillere aktarmakla görevliyiz.
     Ölürsem Şehit, kalırsam Gazi olurum diyerek, vatanını korumak, gerektiğinde canını feda etmek üzere yollara düşen kahraman Gazilerimizi, kahraman Şehitlerimizi, şükran ve rahmetle anıyor, hayatta olan Harp Malulü ve Gazilerimizi minnet ve saygıyla selamlıyorum." dedi.